Foto: Magnus Granhagen

Skånela föll efter mardrömsstart

Skånela föll efter en katastrofstart där man låg under med 14-4 i första: - Ligger man under med 14-4 är det svårt att vinna handbollsmatcher, sa Fredrik "Chippen" Söderberg efter matchen.

Starten i Vikingahallen för Skånela var katastrofal, gästerna GT Söder satte mål efter mål på ett passivt hemmalag som till slut grävde sig ett tiomålsunderläge. Andra halvlek blev precis tvärtom, Skånela fick ordning på spelet och kom nära en kvittering, 20-21 visade resultattavlan en kort stund. GT Söder kunde dock rida ut stormen och kamma hem två poäng efter 25-22.

Efter matchen var tränare Fredrik Söderberg allt annat än nöjd:
– Tyvärr är det som sker innan som avgör, vi får inte mycket alls som fungerar, dåligt bakåt, dåligt framåt, inget kontringsspel, allt går emot oss. Då går det snabbt, det ser vi vi andra då det är tvärtom.

Söderberg kan inte sätta fingret på vad det är som sker i första. GT Söder kom inte med några överraskningar eller hemligheter i sitt spel:
– Det finns stora frågetecken kring vad som sker från oss.

Att Skånela vinner andra är en föga tröst.
– Det betyder inte mycket, det är som är skönt är att vi är fantastiska och spelar ut dem. Ligger man under med 14-4 är det svårt att vinna matcher.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.