Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen
Skånela dominerade från start till slut mot Vinslöv
I en klar seger mot Vinslöv lyckades Skånela dominera matchen och stänga av sina motståndare, vilket resulterade i en slutlig poängskörd på 31-21, med en imponerande 15-5 ledning för Skånela i halvtid.
Från matchens början tog Skånela direkt kontroll över taktpinnen och etablerade en tydlig ledning inom de första tio minuterna. Vinslöv hade svårt att följa med, och Skånela gick till paus med en betryggande ledning på 15-5. Den andra halvleken fortsatte i samma dominanta ton, och Skånela utökade sin ledning ytterligare, vid vissa tillfällen med så mycket som 15 mål.
Slutresultatet skrevs till 31-20 till Skånela, och tränare Mattias Flodman uttryckte sin nöjdhet med lagets prestation. Han berömde lagets försvar och betonade att grunden till segern lades där, med endast två insläppta mål efter 16 minuters spel. Han framhöll lagets engagemang och arbetsinsats, där ingen kompromissades och alla var involverade i varje situation.
Linus Wärnmark var matchens främsta målskytt och visade vägen med imponerande åtta mål. Därefter följde Simon Lindberg och David Källmyr, var och en med fem mål på sitt konto. Skånela levererade en överlägsen prestation både i försvar och anfall, vilket resulterade i en övertygande seger i herrallsvenskan.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin uppåtgående formkurva i Division 4. På nationaldagen tog laget en viktig trepoängare när man besegrade Börje borta med 2–0.
Fotboll Märsta IK tog en efterlängtad seger i helgens match mot Procyon i Division 4 Uppland. Slutresultatet skrevs till 3–1 efter ett dramatiskt avslut där två mål på övertid säkrade tre poäng.
golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.
kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.
Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.
Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.
Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.
Handboll Douglas Sköld stannar i Skånela IF. Klubben meddelar att man kommit överens om en kontraktsförlängning med linjespelaren, som kliver upp från utvecklingslaget till A-truppen inför kommande säsong.
Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.
Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.
kampsport Kim Taekwondos elitlag var i helgen i Kristianstad för att delta i den internationella världsrankingtävlingen Swedish Open G1, samtidigt som klubbens nästa generation tävlade i Dupnitsa Open i Bulgarien.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.