Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen Foto: Magnus Granhagen
Skånela chockade topplaget
Skånela har fått upp farten i Damallsvenskan och tog tredje raka på lördagen efter att ha besegrat topplaget Kärra: - Det är en jättefin prestation, konstaterade tränare Fredrik "Chippen" Söderberg.
Bottenlaget Skånela som förvisso tagit två raka segrar svarade för en praktskräll mot Kärra som var serietvåa och inför säsongen värvade Skånelas målvakt Gracia Axelsson. Gracia hamnade dessutom i målprotokollet men fick åka hem utan två poäng i bagaget. Istället var det Skånela som chockade topplaget. Det såg ut som att det skulle gå enligt planerna i första där Kärra ledde med 16-12. Andra halvlek är det dock ett helt annat Skånela på banan. Man kommer upp i 20-20 relativt snabbt och sista kvarten kopplar man greppet när man går från 23-23 till 28-23 med bara minuter kvar att spela. Man vinner alltså andra med 17-10. Efter matchen var avgående tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg Wernheim lyrisk men inte överraskad. – Efter förlusterna har tjejerna hållit upp bra humör, vi har varit tålmodiga och all kredd till dem. Det är en fantastisk prestation. Vi kommer aldrig att vara slagna på förhand och kommer alltid att vara med. Idag slår vi tvåan. Det är inte svårare än så. Vi tror att vi kan slå dem och får nästan Kärra att se dåliga ut, vilket dem inte är så klart, sa ”Chippen” efter machen.
I andra stressade Skånela Kärra till misstag och lagledningen lyckades med sin taktik att få Kärra att få stångas med dem och springa utan boll. Skånela gick in hårt och var inte rädda för att få utvisningar med sitt aggressiva försvarsspel. – Vi tröttar ut dem och även om vi drabbas av utvisningar så vet vi att vi kan springa med fem ute på banan, konstaterade Söderberg Wernheim.
Fotboll Märsta IK fortsätter sin uppåtgående formkurva i Division 4. På nationaldagen tog laget en viktig trepoängare när man besegrade Börje borta med 2–0.
Fotboll Märsta IK tog en efterlängtad seger i helgens match mot Procyon i Division 4 Uppland. Slutresultatet skrevs till 3–1 efter ett dramatiskt avslut där två mål på övertid säkrade tre poäng.
golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.
kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.
Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.
Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.
Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.
Handboll Douglas Sköld stannar i Skånela IF. Klubben meddelar att man kommit överens om en kontraktsförlängning med linjespelaren, som kliver upp från utvecklingslaget till A-truppen inför kommande säsong.
Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.
Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.
kampsport Kim Taekwondos elitlag var i helgen i Kristianstad för att delta i den internationella världsrankingtävlingen Swedish Open G1, samtidigt som klubbens nästa generation tävlade i Dupnitsa Open i Bulgarien.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.