Skånela besegrar Lindesberg

I en dramatisk match i Herrallsvenskan lyckades Skånela vända ett tidigt underläge mot Lindesberg och gå segrande ur striden med imponerande 35-27.

Det var en svängig match där Skånela inledningsvis hade svårt att hitta sitt spel medan Lindesberg tog ledningen med 3-0 och senare 7-2. Men Skånela gav inte upp och lyckades rycka upp sig sista kvarten av första halvlek.

Lindesberg höll ledningen större delen av halvleken, men Skånela lyckades få utdelning framåt och med en imponerande avslutning lyckades de gå till pausvilan med en knapp ledning på 15-14. Skånela hade hittat sitt spel och var redo att ta över matchen.

I den andra halvleken kopplade Skånela grepp om matchen och höll Lindesberg på betryggande avstånd. Med en konstant ledning på 6-7 mål större delen av halvleken kunde Skånela till slut säkra segern med imponerande 35-27. Det var en stark insats som placerade Skånela på tredjeplats i tabellen.

Gustav Näslund var en av matchens stora hjältar med nio mål, vilket gjorde honom till bästa målskytt för Skånela. Simon Lindberg bidrog också till lagets seger med sina fem mål. Skånela visade prov på en imponerande kollektiv insats och ett starkt försvarsspel, vilket var avgörande för vändningen mot Lindesberg.

Skånelas imponerande vinst mot Lindesberg ger dem en boost i tabellen och sätter dem på tredjeplats inför nästa match. Laget kan vara nöjda med sin insats och fortsätta bygga på denna framgångsrika prestation i kommande matcher.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.