Skånela besegrar Lindesberg

I en dramatisk match i Herrallsvenskan lyckades Skånela vända ett tidigt underläge mot Lindesberg och gå segrande ur striden med imponerande 35-27.

Det var en svängig match där Skånela inledningsvis hade svårt att hitta sitt spel medan Lindesberg tog ledningen med 3-0 och senare 7-2. Men Skånela gav inte upp och lyckades rycka upp sig sista kvarten av första halvlek.

Lindesberg höll ledningen större delen av halvleken, men Skånela lyckades få utdelning framåt och med en imponerande avslutning lyckades de gå till pausvilan med en knapp ledning på 15-14. Skånela hade hittat sitt spel och var redo att ta över matchen.

I den andra halvleken kopplade Skånela grepp om matchen och höll Lindesberg på betryggande avstånd. Med en konstant ledning på 6-7 mål större delen av halvleken kunde Skånela till slut säkra segern med imponerande 35-27. Det var en stark insats som placerade Skånela på tredjeplats i tabellen.

Gustav Näslund var en av matchens stora hjältar med nio mål, vilket gjorde honom till bästa målskytt för Skånela. Simon Lindberg bidrog också till lagets seger med sina fem mål. Skånela visade prov på en imponerande kollektiv insats och ett starkt försvarsspel, vilket var avgörande för vändningen mot Lindesberg.

Skånelas imponerande vinst mot Lindesberg ger dem en boost i tabellen och sätter dem på tredjeplats inför nästa match. Laget kan vara nöjda med sin insats och fortsätta bygga på denna framgångsrika prestation i kommande matcher.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.