Skånela svarade för en stark insats borta mot Ystad trots en dålig start. Slutresultatet skrevs till 37-29.
Skånela startade trögt i mötet mot Ystad och hade svårt att ta kontrollen. Trots en stark inledning från Ystad, kunde Skånela efter en kvart ta ledningen. Ystad fortsatte att kämpa och lyckades komma ikapp till 15-15. Men de sista tre minuterna av första halvlek blev avgörande när Skånela lyckades göra tre snabba mål och gå till pausvila med ledning 18-15.
Andra halvlek blev en helt annan historia. Skånela ökade tempot betydligt och Ystad hade svårt att hålla jämna steg. Tio minuter in i halvleken hade Skånela redan säkrat en sexmålsledning och matchen såg i princip avgjord ut. Slutresultatet skrevs till 37-29 till Skånelas fördel.
David Källemyr var en stor bidragsgivare med sex mål för Skånela, följt av Emilio Lahdo, Filip Tapper och Linus Wärnmark som alla gjorde fem mål vardera. Segern befäster Skånelas andraplats i tabellen när de nu ser fram emot nästa match mot Varberg på annandag jul i Halland.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.