Foto: Magnus Granhagen

Skadegörelse utreds efter bilbrand

En oklar händelse utspelade sig på Atletvägen i Valsta igår kväll när en parkerad personbil drabbades av en brand som en okänd gärningsperson anses ha startat. Händelsen inträffade klockan 21:12 och resulterade i en snabb insats från både räddningstjänst och polis.

Polis och räddningstjänst larmades till platsen efter att en parkerad personbil hade fattat eld. En okänd individ hade tydligen avsiktligt anlagt branden, vilket ledde till att bilen snabbt blev övertänd. Räddningstjänstens snabba ingripande resulterade i att branden släcktes innan den kunde sprida sig till andra fordon eller områden.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.