På grund skadeproblem i Skånela så har William Bengtsson från IFK Kristianstad lånats in.
Skånela får med kort varsel in William Bengtsson från IFK Kristianstad på V9. Laget dras med flertal skador, bland annat Yosef Rahali. Bengtsson har den senaste säsongen tillhört A-truppen men matchats i utvecklingslaget i Division 1. – Med William får vi framförallt in kvalité, storlek och tyngd i vårt försvarsspel. Dessutom breddar vi laget i anfallsspelet. Kalle Andersson känner till William väl efter att ha jobbat med honom i juniorlandslaget så vi har en plan hur vi ska utnyttja hans spetsegenskaper på bästa sätt, säger tränare Jimmy Karlsson i ett uttalande.
Skånela vann med nöd och näppe i söndags mot jumbon Boden och har sex matcher kvar att spela, närmast väntar derby och toppmöte mot Hammarby. Tanken är att William ska matchas direkt: – Vi vet att det kan vara svårt att få nya individer på det här sättet därför är det viktigt att vi hittar en tydlig roll för honom som han känner sig bekväm i och som också gynnar laget på bästa sätt, fortsätter Karlsson.
Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.
Fotboll Förre sigtunabon Martin Qvarnmans Möller tar över FC Rosengård i Damallsvenskan. Han kommer närmast från ett uppdrag som tränare för U23-landslaget.
Handboll Skånela IF lanserar en ny satsning riktad till de allra yngsta barnen i kommunen. Den 21 september startar verksamheten Skoj med Boll, som vänder sig till barn födda 2022–2024.
Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.
Sport Märstasonen Oscar Evans, som tävlar för Knivsta Judoklubb, tog hem guldet i -60 kilosklassen för U16 när Crakow Judo Open avgjordes i Polen den gångna helgen.
Sport I helgen avgjordes Veteran-SM i friidrott på Göingevallen i Hässleholm. Tävlingen lockade 765 deltagare som tillsammans stod för över 2 000 starter – många i flera olika grenar.
Sport IFK Märstas Magnus Andervin stod som segrare i längdhoppet under årets Finnkamp, där veteraner deltog i utvalda grenar. I klassen M50 vann han på ett nytt personligt rekord, 6,06 meter.
Sport När Sveriges herrlandslag i basket samlas i Tammerfors inför EM-premiären mot Finland den 27 augusti finns Sigtunafostrade Melwin Pantzar med i truppen.
Sport Taim Jawhar från IFK Märsta kommer att tävla för Sverige i ungdomsfinnkampen i grenen 3 000 meter gång. Uttagningen sker i samband med att friidrottsklassikern Finnkampen firar 100 år.
Sport Melwin Pantzar, som till vardags representerar Bilbao, är uttagen till herrlandslagets träningsmatcher mot Polen och Portugal. Första matchen spelas redan på lördagen.
Sport Två aktiva från IFK Märsta fick äran att tävla för Sverige när Nordiska Juniorlandskampen avgjordes i Uppsala i helgen. Mästerskapet samlade U20-friidrottare från fem nordiska länder, och både Ludvig Fredman och Taim Jawhar stod för starka insatser i landslagsdressen.