Tingsrätten dömer en 18-åring för mordet i Valsta i vintras.
I vintras mördades en 16-åring av en skolkamrat. Nu har skolkamraten dömts till sju års fängelse skriver Dagens Nyheter
16-åringen ströps till döds och gripandet av skolkamraten skedde någon dag efter att han hittats i snön i Valstas elljusspår. Den dömde har enligt Dagens Nyheter uppgett att han inte hade något syfte med att döda skolkompisen, han döms även för ringa narkotikabrott. Efter avtjänat straff ska han utvisas.
Anledningen till att han döms till fängelse är för att tingsrätten anser att han är 18 år och inte 16 år som han är folkbokförd i Sverige. – Det är uppenbart att tingsrätten gjort en annan bedömning av min klients ålder än vad hans ålder visar officiellt. Dessutom är åldersbedömningarna i sig är behäftade med ett stort mått av osäkerhet – osäkerhetsfaktorn kan vara så stor som 20 procent, säger hans advokat Jonas Granfelt till DN.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.