Sjögull kan växa i långsamma vatten. OBS! Ingen sjögull på bilden utan en bild av Mälaren utanför SigtunaFoto: Daniel Iskander

Sjögull växer kraftigt-Nu ska den bekämpas

Kommunen vill ha tips om var det finns sjögull för att den ska bekämpas.

Sjögull är en invasiv växt som orsakar problem i kommunen. Den växer in mot stränderna, går inte att bada och köra båt där den växer. Växten hittades för första gången i Steningedalens naturreservat 2019 och ett år senare hade den spridits betydligt på samma plats enligt Sigtuna kommun. Nu vill man ha kommuninvånarnas hjälp för att stoppa framfarten genom att felanmälan i appen Felanmälan Sigtuna kommun.

Sjögull påminner om näckrosen och finns i långsamma vatten som sjöar, dammar och vikar. Ursprungligen kommer den från Centraleuropa och Asien men har använts som trädgårdsväxt i Sverige sedan 1870. En bekämpningsmetod är att lägga ut ramar där den växer uppger Mälarens vattenvårdförbund.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.