Sjögull kan växa i långsamma vatten. OBS! Ingen sjögull på bilden utan en bild av Mälaren utanför SigtunaFoto: Daniel Iskander
Sjögull växer kraftigt-Nu ska den bekämpas
Kommunen vill ha tips om var det finns sjögull för att den ska bekämpas.
Sjögull är en invasiv växt som orsakar problem i kommunen. Den växer in mot stränderna, går inte att bada och köra båt där den växer. Växten hittades för första gången i Steningedalens naturreservat 2019 och ett år senare hade den spridits betydligt på samma plats enligt Sigtuna kommun. Nu vill man ha kommuninvånarnas hjälp för att stoppa framfarten genom att felanmälan i appen Felanmälan Sigtuna kommun.
Sjögull påminner om näckrosen och finns i långsamma vatten som sjöar, dammar och vikar. Ursprungligen kommer den från Centraleuropa och Asien men har använts som trädgårdsväxt i Sverige sedan 1870. En bekämpningsmetod är att lägga ut ramar där den växer uppger Mälarens vattenvårdförbund.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.