Lidls test som säjs i butikerna från 17:e majFoto: Lidl

Självtester säljs i Lidls butiker

Lidl kommer börja sälja självtest för covid-19 i sina två butiker i Märsta och Sigtuna: - Vi ser de självtester vi nu börjar sälja som ett komplement till sjukvårdens testningsverksamhet och en viktig service till våra kunder, Robert Stekovic, kommersiell direktör på Lidl Sverige.

Testet finns på Lidlbutiker från och med 17:e maj. Tanken är att det ska användas som komplement till sjukvårdens testverksamhet. Testet är CE-märkt. Man ska med testet kunna ta ett svabbprov i näsan samt att det finns ett provrör med vätska och en testkasett. Efter 15-20 minuter får man svar, om testet är positivt så ska man kontakta sjukvården via 1177 eller sin vårdcentral.

Linda erbjuder sedan tidigare personalen gratis självtester samt att man erbjuder visir och munskydd. Man har utökade öppettider för riskgrupper och intensifierat städrutinerna.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.