Foto: Pressbild

SJ utökar trafiken till Arlanda

Från och med den 10 december 2023 kommer SJ att implementera en spännande ny tidtabell som kommer att påverka resenärer över hela landet. En av de mest efterlängtade förändringarna är återinförandet av direkttåg mellan Stockholm och Uppsala, som lovar att minska restiden mellan de två städerna avsevärt.

Från och med den 11 december 2023 kommer SJ att återinföra direkttåg mellan Stockholm och Uppsala. Detta innebär att resenärer kan pendla mellan de två städerna på drygt en halvtimma, vilket kommer att bidra till en betydligt smidigare resa. Med denna förändring kommer SJ nästan att fördubbla sin trafik på sträckan och därigenom skapa mer utrymme för resenärer.

Jan Kyrk, affärschef på SJ, kommenterade detta positiva steg och sa: ”Det är såklart glädjande att vi nu kan utöka trafiken från Linköping mot Stockholm, och även mot Arlanda, Uppsala och Gävle. Vår ambition är att köra så mycket tåg vi kan för att möta den stora efterfrågan på tågresor.”

Förutom återinförandet av direkttåg mellan Stockholm och Uppsala kommer trafiken mellan flera andra städer också att utökas. På sträckan Linköping-Norrköping-Stockholm-Arlanda-Uppsala-Gävle kommer SJ att öka antalet dagliga avgångar från 7 till 12 i vardera riktning, vilket innebär i princip en avgång varje timme under dagtid. Dessutom är det planerat för 5 avgångar i vardera riktning mellan Stockholm och Ljusdal.

En avgörande faktor som möjliggör denna utökade trafik är en förbättrad personaltillgång jämfört med tidigare år. En av de primära orsakerna till detta är den framgångsrika rekryteringen och kommande examineringar från SJs egna lokförarskola. Denna tillströmning av kompetent personal har gjort det möjligt för SJ att möta den ökande efterfrågan på tågresor och erbjuda fler resmöjligheter till sina passagerare.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.