SJ överger inte Märsta: Ambition att köra ett tåg i timmen
märsta.nu rapporterade nyligen att tågtrafiken kunde påverkas i en upphandling som Mälardalståg avser göra. Men för SJ så kommer man att fortsätta satsa på stationerna i Märsta och Knivsta: - Vi har för avsikt att köra från tidig morgon till sen kväll med ett tåg i timmen via Märsta, säger Jan Kyrk, affärschef på SJ.
Mälardalstrafik som regioner kring Mälardalen, bland annat Region Stockholm, samverkar kring, avser upphandla trafik som påverkar Märsta och Arlanda. i upphandlingsunderlaget önskade man trafik i rusningstid via Märsta, i annat fall skulle trafiken gå via Arlanda mellan Uppsala-Stockholm. Men det kommer inte innebära att SJ överger Märsta. Affärschefen på SJ, Jan Kyrk, klargör att Märsta och Knivsta är viktiga stationer. Man kommer att köra ett tåg i timmen över hela dagen, oavsett vad Mälardalstrafik handlar upp.
Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).
Politik Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askersoson (M) har haft ett möte med migrationsminister Johan Forssell (M) om Migrationsverket och myndighetens verksamhet i kommunen.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.