Foto: Pressbild

SJ lägger ner Uppsalapendeln

SJ kommer att avsluta sin regionaltrafik mellan Stockholm och Uppsala från och med 15 december 2024, på grund av svårigheter att konkurrera med skattesubventionerad trafik från Mälardalstrafik och SL.

Mälardalstrafik har ökat sina avgångar på sträckan, vilket har gjort det ekonomiskt ohållbart för SJ att fortsätta sina tjänster, trots olika försök att förbättra lönsamheten.

”Det känns väldigt tråkigt att behöva lämna, men det går inte att konkurrera med skattefinansierad trafik. Vi förlorar över 50 miljoner per år på den här sträckan och måste göra något åt det,” säger SJs vd Monica Lingegård.

SJ har under 2024 fört dialog med Mälardalstrafik för att hitta en lösning, men utan framgång. ”Trots att vi utvärderat och genomfört många olika satsningar för att öka resandet och därmed intäkterna, är det inte möjligt att få vår trafik lönsam när den bedrivs parallellt med ett skattesubventionerat utbud,” förklarar SJs affärschef Jan Kyrk.

Mälardalstrafiken kommer nu att ta över SJs avgångar för att upprätthålla nuvarande nivå av trafik. Det är dock endast regionaltrafiken på sträckan Stockholm-Uppsala som SJ slutar köra. SJ fortsätter att satsa på andra linjer som Stockholm-Västerås-Örebro-Skövde-Göteborg och Linköping-Stockholm-Gävle-Ljusdal, där nya regionaltåg nu konstrueras och SJs dubbeldäckare (X40) upprustas.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.