De sista valsedlarna räknas på onsdagen med start vid 8.00-8.30-tiden.
De sista rösterna ska räknas på onsdag morgon. 96 procent av rösterna har räknats men ett uppsamlingsdistrikt återstår vilket alltså är röster som man inte kunnat tolka på valdagen, röster från utland, brevröster eller annat som ogiltigförklarats. Det är först på onsdag morgon som valarbetare vet hur mycket som ska räknas då valsedlar kommer med posten till kommunhuset från Länsstyrelsen.
Under tisdagen har inga nya besked getts om eventuella koalitioner. Partierna verkar avvakta ”onsdagsräkningen” innan man bestämmer sig för vad som ska göras. Mycket talar dock för att Moderaterna har störst förutsättningar att bilda koalition i fullmäktige.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.