Simon LindbergFoto: Magnus Granhagen

Simon taggad för derbyt

På söndag är det derbydags igen för Skånela då Rimbo kommer till ett förhoppningsvis kokande Vikingahallen: - Det ska bli kul, säger Skånelas supertalang Simon Lindberg.

Simon Lindberg fick förra året spolierad av en skada. Nu är han tillbaka och det hetare än någonsin. Han övervägde en flytt till högre serie inför säsongen men det slutade ändå med att han valde att stanna för att komma tillbaka i form på hemmaplan.
– Jag hade typ noll matcher bakom mig, nu får jag vara kvar och spela mer här, säger Simon till märsta.nu

Simon är kanske det hetaste i talangväg som Skånela fått fram sedan Viktor Östlunds tid för tio år sedan. I likhet med Viktor har han valt att stanna så länge som möjligt i Skånela.
– Det är jättekul att spela här, det är mitt hem och jag har spelat här sen jag var fem, det är speciellt, uppger Simon.

Skånelapubliken får passa på att kolla in Simon extra mycket denna säsong. Det kan bli den sista om han gör bra ifrån sig. Skånela har som mål att komma i toppen av Allsvenskan. Ett mål som Lindberg tycker är väl satt.
– Det är många bra lag, men vi ska vara med där uppe, vi ska vara ett topplag. Topp fyra är rimligt även om det kommer vara en tajt serie.

Närmast väntar alltså Rimbo, på söndag hemma i Vikingahallen. Ett möte som brukar resultera i kamp, fart och heta känslor. Skånela har inlett serien med två raka segrar och siktar på en tredje.
– Vi var bra mot Varberg, mindre bra mot Kärra. Vi behöver mer fart och spring. Det var inte jättedåligt men jag tror det är full fart på Rimbo som vanligt, fortsätter Lindberg.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.