Simon Thor kom fyra på Nordiska Mästerskapen i NorgeFoto: Insändarbild/IFK Märsta
Simon fyra på Nordiska mästerskapen
Simon Thor från Märsta kom fyra på Nordiska mästerskapen i tiokamp som avgjordes i helgen.
Nordiska mästerskapen gick i Jessheim, Norge, och där slutade Simon Thor från IFK Märsta fyra. Thor går på gymnasiet i Falun och tränar även där regelbundet. Men han fortsätter representera IFK Märsta.
Han hade det tungt första dagen men dag två gick det bättre med personbästa på 110m häck, diskus och spjut. Det gjorde att han kom ikapp sin tidigare bästaserie. Slutpoängen på 6789 var även det personligt rekord men det räckte inte till pallplats. Dansken Oliver Chabert vann med 7198 poäng.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.