Elliot Duvert tog silver på IUSM i VäxjöFoto: Insändarbild

Silver för Elliot Duvert

Elliot Duvert från Märsta tog silver i höjdhopp i samband med Inomhus-Ungdoms SM i Växjö.

14-årige Elliot Duvert hoppade 1.92 i höjd vilket räckte till silver, men det var nära guld om det inte hade varit för en rivning på första försöket av 1.94 vilket tvingade honom lägga ribban på 1,96 för att ta guldet eftersom hans konkurrent klarade 1.94 direkt. Elliot är mer känd som mångkampare men gav sig på individuella grenar i samband med Inomhus SM för ungdomar.

Elliot är sverigetvåa med sitt hopp och laddar för nästa helg då han ska ta sig an kraftmätningen. Just nu kurerar han en förkylning och hoppas vara redo för Kraftmätningen och nå målet om att ta 2 meter i höjdhopp.

 

 

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.