Sigtunas bästa pynt?

Rima Maalouf har på nytt pyntat huset och kanske levererat Sigtunas bäst pyntade hus

Det är juletider i Sigtuna med marknaden som lockar tusentals besökare varje helg. Staden är en riktig julstad där det julpyntas. Rima Maalouf från Til vill inte vara sämre utan tar sitt ansvar för att bidra till en finare och ljusare jul. Rima brukar slå på stort i pyntandet. I år är inget undantag.
– Jag har lite nya saker i år och det brukar faktiskt vara en del som berömmer mig för pyntningen. Det är en viktig tid på året som förtjänar att uppmärksammas, säger Rima.

Har du pyntat huset och vill dela med dig? Kontakta redaktionen med bilder

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Kultur & Nöje Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Kultur & Nöje SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Kultur & Nöje Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Kultur & Nöje På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Kultur & Nöje Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.