Foto: Destination Sigtuna

Sigtunarännet blir coronaanpassat

Sigtunarännet genomförs i år med start 13 februari och pågår till och med 21:a februari.

Det blir ett coronaanpassat Sigtunarännet i år som startar 13/2 och pågår till och med 21/2. Deltagarna åker när de vill under den tidpunkten. En slinga längs Sigtunafjärden kommer att plogas, kommunen har sagt att det ska plogas under denna vecka då det trots kylan inte varit tillräckligt med tjock kärnis.

I år finns det inga funktionärer och den sedvanliga folkfesten uteblir. Den som vill åka loggar in sig mot en app som via GPS mäter sträckan och tiden. När man är klar så får man medalj, mössa och situnderlag till sin adress. Sigtunarännet meddelar att all anmälan sker digitalt och att man inte ska åka ensam. Man bör vidta nödvändiga säkerhetsåtgärder för isåkning till sjöss.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.