Foto: Insändarbild

SigtunaMärsta United på Gothia Cup

Nästa vecka startar Gothia Cup och med i turneringen är SigtunaMärsta United med två lag.

Måndagen den 15:e juli drar den 48 upplagan av Gothia Cup igång, världens största och mest internationella fotbollscup för ungdomar. Under en vecka kommer 1900 lag från 75 nationer att spela 4800 matcher på 110 planer runt om i Göteborg.

I år representeras Sigtuna Märsta United FK av två lag, F15 och damjuniorerna. Föreningen bildades 2023 genom ett samarbete mellan Sigtuna IF, SK Wigör och Rosersbergs IK, med målet att satsa på damfotbollen i kommunen.

”Att åka till Gothia är en del av vår fotbollsutveckling och målet är att gå till A-slutspel. För oss är Gothia Cup också ett sätt att stärka lagandan och ge tjejerna inspiration genom att se och träffa spelare från hela världen”, säger klubbledningen.

SigtunaMärsta United FK har idag drygt 50 spelare fördelade på tre lag, och klubbens deltagande i Gothia Cup ses som en viktig del i utvecklingen av spelarna. ”Vi tycker det är jätteroligt att två av våra lag nu åker till Gothia,” fortsätter klubbledningen.

Gothia Cup, som grundades 1975, har vuxit till att bli en global mötesplats för ungdomar, där fotboll och kulturella utbyten står i fokus. Det är inte bara en chans för unga spelare att visa upp sina talanger, utan även en möjlighet att knyta nya vänskapsband och få minnen för livet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening