Catarina König bor med man och två barn i SigtunaFoto: Pressbild

Sigtunakocken ger ut bok

Sigtunabon Catarina König som vunnit både Sverige och Decenniets mästerkock ger ut boken Helg med guldkant.

Sigtunaprofilen och tv-kocken Catarina König ger ut bok om att sätta guldkant på helgerna med fokus på matlagning. Hon delar i boken med sig av nya och fräscha recept för att få till en helhetsupplevelse kring mat och dryck.
– I den här boken har jag tagit steget fullt ut och utvecklar hela smakupplevelsen. Hur olika smaker förhöjer varandra och ger en guldkant till helgmiddagen. Varje recept har en dryckesrekommendation och jag har lagt matlagningen på nivåer som ger en utmaning åt alla matlagare – från proffs till glad amatör, säger Catarina.

Sedan vinsten i Sveriges mästerkock har Catarina ägnat livet åt mat, hin är aktuell som tv-kock i Kökets middag samt inspirerar via Instagram. Hon har även matlagningskurser på Sigtuna stadshotell.

Bildextra

Här firas Valborg

Nöjesnyheter Valborgsfirandet är igång. Den första elden tändes i Husby. Firandet fortsätter närmast i Sigtuna och Märsta.