Sigtunakockar kan vinna internationell tävling

Sigtunahöjden och Steningevik har med varsin kock på finalen av Copper Skillet i Toronto: - Vi är otroligt stolta över att vår destination har kockar i världsklass, säger Anna Lakmaker, VD på Destination Sigtuna, i ett pressmeddelande.

Niclas Jansson från Sigtunahöjden och Emil Jansson från Steningevik är med när Global chef of the year ska utses på Copper skillet i Toronto. Emil är 27 år och har arbetat som kock i tio år, bland annat från stockholmskrogarna Oaxen och Shibumi samt en tid i Schweiz. Niclas är 26 år och köksmästare på Sigtunahöjden, han har arbetat som kock sedan 2011 och har ett stort intresse för närproducerat när han skapar matupplevelser för gästerna.

IACC Copper Skillet vänder sig till konferenskockar i hela världen. Vägen till finalen startade i juni förra året då sigtunakockarna vann nationella deltävlingar i junior- och seniorklass. De gick sen vidare från Europafinalerna i Lissabon.
– Jag tror att en nyckelfaktor till varför vi har så många fantastiska kockar är vår långa tradition av att samverka i stället för att konkurrera. Det öppna och generösa samarbetsklimatet gör att kockarna delar med sig av sin kompetens och skaparglädje, vilket lyfter nivån på hela destinationen, säger Anna Lakmaker, vd Destination Sigtuna.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.