Emil Bäcklin är kock på SigtunahöjdenFoto: Pressbild

Sigtunakock vann matlagningstävling

Sigtunahöjdens kock Emil Bäcklin vann tävlingen Copper Skillet som avgjordes på hans hemmahotell i måndags.

Copper Skillet är tävlingen som utmanar kockarna i att laga den bästa middagen endast med ett gasolkök. Tack vare Sigtunahöjdens seger av tävlingen förra året så fick man äran att stå värd för tävlingarna i år. Emil Bäcklin vann seniorklassen i tävlingen i konkurrens med totalt sju kockar med deltagare från IACC-anläggningar. Emil går nu vidare till den europeiska finalen i Holland och vinnaren där får representera Europa i finalen som avgöra i USA våren 2017. Europas final avgörs i september. I juryn satt bland annat Pontus Frithiof som startar upp Pontus in the air på Arlanda.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening