Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

SigtunaHems personal utbildades för att motverka våld i nära relationer

Under november genomfördes en utbildning för medarbetare på SigtunaHem och andra fastighetsbolag i Sigtuna kommun.

Utbildningen syftade till att ge personalen verktyg för att upptäcka tecken på våld i nära relationer, göra orosanmälningar och arbeta brottsförebyggande i mötet med hyresgäster.

Kursen, som pågick under två förmiddagar, arrangerades av kommunens två BID-föreningar (Business Improvement District) i samarbete med Sigtuna kommun, Sigtuna kvinnojour och Polisen. Fokus låg på att öka tryggheten och bidra till en säkrare boendemiljö genom att ge personalen bättre förutsättningar att agera vid misstankar om våld.

Socialförvaltningen i Sigtuna kommun deltog som en av samarbetsaktörerna och framhöll att utbildningen var en viktig del i att bekämpa våld i nära relationer genom samverkan mellan myndigheter och civilsamhället.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.