SigtunaHem avser införa en avigt för personer som står i den kommunala bostadskön.
Från och med nästa år vill SigtunaHem ta ut en årsavgift av alla som står i deras bostadskö. Man har nu skickat in en skrivelse till Kommunfullmäktige för att få tillåtelse till detta. Köavgiften kommer att vara 200 kronor per tolv månader. Det är fortfarande en lägre summa än vad exempelvis Uppsala bostadsförmedling tar samt på samma nivå som Stockholms bostadsförmedling.
Förmedlingen kommer även fortsättningsvis att ske enligt nuvarande kriterier och kötid. Bakgrunden är att SigtunaHem fått i uppdrag att driva en kommunal bostadsförmedling av Sigtuna kommun. Avgiften ska täcka kostnaderna. I den nya bostadskön kommer det att finnas ett större urval av lägenheter och inte bara från SigtunaHems bestånd. Syftet med avgiften är även att få bort alla passiva som står i kön, SigtunaHem har idag 50 000 personer i sin kö men bara 12000 av dessa är aktivt bostadssökande.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.