SigtunaHem startar arbetet med att riva och bygga upp lekplatser
SigtunaHem startar nu efter nyår arbetet med att riva gamla lekplatser och bygga upp nya i ett flertal av sina bostadsområden.
Ett antal lekplatser i SigtunaHems bostadsbestånd kommer att rivas nu under vintern och andra kommer att rustas upp. Det r ett arbete som beräknas ta tre år. Målet är att ha en lekplats per 100-120 lägenheter i snitt enligt SigtunaHems tillförordnade markchef Thomas Andersson: – Sedan finns det så klart undantag, vi kommer inte att ta bort lekplatser i kvarter där det inte finns något alternativ i närheten.
Totalt kommer SigtunaHem att behålla 56 lekplatser inom sina området, det inkluderar även lekplatser i skolor och förskolor som är tillgängliga för allmänheten efter stängning samt helger. Några av de som rivs är inte i bra skick, andra som byggs upp kommer att förses med nya leksaker och utrustning för att både barn och föredrar ska kunna ha kul tillsammans.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.