Göran Langer, VD på SigtunaHemFoto: Pressbild/SigtunaHem

SigtunaHem ISO-certifieras

Det kommunala fastighetsbolaget AB SigtunaHem meddelar att de certifieras enligt ISO för milkö- och kvalitetsledning.

SigtunaHem uppnår nu krav för ISO 14991 och ISO 9001, det vill säga ma uppnår miljö- och kvalitetskrav som ställd i standarderna. Under det senaste året har SigtunaHem arbetat med att implementera ledningssystemet och att förbättra och säkerställa alla processer inom bolaget:
– Certifieringen är ett kvitto på att vårt förbättringsarbete leder till resultat. Vår vision är att ha Sveriges mest nöjda hyresgäster och genom att kvalitetssäkra våra arbetssätt så kommer vi ännu ett steg närmare att lyckas, säger SigtunaHems vd Göran Langer i ett pressmeddelande.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.