Sigtunabon Crister Mattsson ger ut ännu en bok, denna gång om järnvägens betydelse och varför det inte byggdes en järnväg till Sigtuna.
Crister Matsson från Sigtuna har skrivit ett antal böcker med sigtunaanknytning. Nu kommer nästa då han skrivit boken Det byggdes aldrig någon järnväg mellan Sigtuna och Ängsö – och våra industrisamhällen finns inte längre för de har ersatts av en global by.
Matsson reflekterar i boken över järnvägens betydelse skriver boktugg.se. – Jag fick en tidskrift av en bekant, det var ett temanummer om järnvägar i Bergslagen. Där fanns bland annat en karta över Bergslagens alla järnvägar, alla gamla bruk och gruvor var anslutna till en järnväg för att kunna skeppa ut sina varor. Det var mycket intressant, och jag började läsa på mer om järnvägens betydelse för hela samhällets utveckling, säger Crister till sajten.
Anledningen till att Sigtuna inte fick en järnväg belyses också. Det fanns både pengar och intresse för 100 år sedan. – Man hade långa diskussioner, men det blev inget. Men just det blev Sigtunas framgångsfaktor. Att järnvägen passerade några mil utanför staden innebar att innerstaden inte utvecklades utan levde kvar i det förgångna – de olika tidsåldrarna finns kvar. Här finns minnesmärken ända sedan medeltiden och vikingatiden. Staden har bevarats tack vare att man inte byggde järnväg hit, berättar han för sajten.
Märstafolket På torsdagseftermiddagen besökte märsta.nu Midgårdsbadet och träffade Emilio, 18 år, som är en av sommarjobbarna på anläggningen. Han trivs med arbetet och uppskattar både tempot och gemenskapen med kollegorna.
Kulturnyheter Magiska universitet, varulvar i Gamla stan och vänskap i livets allvar – Märsta bibliotek tipsar om tre ungdomsböcker som passar perfekt för sommarens lediga dagar.
Nöjesnyheter Den 26 juli arrangeras Skepptuna Festivalen vid Skepptuna bygdegård. Festivalen har fri entré och bjuder på ett fullspäckat program med livemusik, matservering och aktiviteter för hela familjen.
Kulturnyheter Mynt som hittats på Visingsö 2024 kan vara äldre än de mynt som från sen Vikingatid och tidig medeltid som grävts fram runt om i Sigtuna kommun.
Nöjesnyheter Fredagen den 6 juni släppte rapparen VC Barre sin nya singel Sexy Mr Bean tillsammans med producentduon Pablo Paz och takenoelz från NBLNATION. Låten är deras andra gemensamma projekt efter framgången med Soldat under 2023.
Kulturnyheter Sommaren 1945 anlände 600 unga kvinnor till Sigtuna. De var magra, många var sjuka, och de bar på erfarenheter som få ens kan föreställa sig.
Kulturnyheter Sigtunastiftelsen är en av initiativtagarna till det nyinstiftade Se människan-priset, som ska belöna röster i det offentliga samtalet som präglas av värdighet, bildning och ett starkt fokus på människovärde. Priset delas ut för första gången under Bokmässan i Göteborg i september.
Nöjesnyheter Den 9 augusti är det dags för årets upplaga av Visfestivalen i Äppelparken i Märsta. Startfältet är nu klart och bjuder på en blandning av etablerade vissångare, lokala band och nya musikaliska uttryck – från svensk visa till folkmusik och rap.
Nöjesnyheter På Nationaldagen firades även Valstadagen i Vattentornsparken. Ett lyckat firande trots mörka moln och regn på himlen. Lola Svensson fick ta emot diplom som Årets Eldsjäl.
Nöjesnyheter På fredag den 6 juni firas både nationaldagen och Valstadagen vid Valsta vattentorn. Programmet pågår från klockan 12.00 till 16.00 och bjuder på musik, uppträdanden och aktiviteter för hela familjen.
Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.