William och LudwigFoto: Insändarbild

Sigtunabor i Upplandslaget

Sigtunaborna Ludwig Bigander Möller och William Enqvist är uttagna till Upplandslaget.

I helgen spelade Upplandslaget P16 Clarion Win Cup och med i laget var Ludwig Bigander Möller från Arlanda IBK och William Enqvist från Sigtuna. Övriga spelare i laget var från Storvreta, Sirius och Stenhagen. Clarion Win Cup är en träningsturnering inför distrikts-SM som spelas i början av januari. Ludwig Bigander Möller är målvakt som startade sin karriär i Sigtuna men valt att ta klivet över till Arlanda där han nu tränas av veteranerna Kim Kulich och Linus Jämtdal. Matchen mot Dalarna slutade 2-2 efter bland annat en straffräddning.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening