Marcus Brixskiöld är med i Medborgerlig samling.

Sigtunabon vill förbjuda våldsamma föreningar

Sigtunabon och Medborgerlig samlings riksdagskandidat Marcus Brixskiöld skriver i en debattartikel i Dagens samhälle att man borde kriminalisera samfund och föreningar som uppmuntrar till våldshandlingar.

Sigtunabon Marcus Brixskiöld var så sent som för två år sedan styrelseledamot i Socialdemokraterna i Sigtuna men sedan drygt ett år tillbaka engagerad i Medborgerlig samling. Han är även på partiets riksdagslista för Stockholms län. Nu skriver han en insändare i Dagens samhälle om att man ska kriminalisera samfund och föreningar som uppmuntrar till våldshandlingar.

Brixskiöld konstaterar att det främst handlar om salafistiska och jihadistiska grupper som har kopplingar till Sverige.
– Yttrandefriheten är det grundfundamenta som får demokratin att fungera. Salafister, liksom nynazister, våldsbejakande vänsterautonoma och andra våldsbejakande aktivister och extremister vill inte ha vare sig demokrati, yttrandefrihet eller acceptans inför de som tycker annorlunda, skriver Marcus i insändaren tillsammans med två andra partikollegor.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).