Jessica Norgren från SigtunaFoto: Pressbild/Scandic Haymarket

Sigtunabo ny direktör på Scandic Haymarket

Sigtunabon och Clarion Hotel Signs hotelldirektör tar över som hotelldirektör på Scandics flaggskepp Scandic Haymarket i Stockholm.

Jessica Norgren har tidigare varit hotelldirektör på Clarion Hotel Arlanda och rekryterades till Clarion Hotel Sign i Stockholm. Nu går hon vidare till Scandics flaggskepp Haymarket i centrala Stockholm:
– Jag tycker att det ska bli oerhört spännande och roligt att få ta mig an ett hotell som Haymarket. Det är ett speciellt hotell inom Scandicfamiljen och jag tror att vi kommer att passa varandra mycket bra, säger Jessica Norgren i ett pressmeddelande från Scandic.

Brinner för hållbarhet och integration
Jessica tyckte att det var dags att gå vidare efter sex år i Choicekoncernen samt att Scandic jobbar med många av de frågor som hon brinner för:
– Hållbarhet och integration är till exempel två områden som ligger mig extra varmt om hjärtat, och där har Scandic arbetat långsiktigt med att ta en position, säger Jessica Norgren.

Tar över i oktober
Joakim Elveroth, distriktsdirektör för Scandic Stockholm, säger i pressmeddelandet att man är glada över rekryteringen. Hon tillträder 1:a oktober:
– on har förutom sin långa erfarenhet ett starkt driv och ledarskap som kan ta Haymarket till nästa nivå. Vi är övertygade om att hon genom sin handlingskraft kommer att vidareutveckla och stärka hotellets position och erbjudande, kommenterar Elveroth.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening