Jessica Norgren från SigtunaFoto: Pressbild/Scandic Haymarket

Sigtunabo ny direktör på Scandic Haymarket

Sigtunabon och Clarion Hotel Signs hotelldirektör tar över som hotelldirektör på Scandics flaggskepp Scandic Haymarket i Stockholm.

Jessica Norgren har tidigare varit hotelldirektör på Clarion Hotel Arlanda och rekryterades till Clarion Hotel Sign i Stockholm. Nu går hon vidare till Scandics flaggskepp Haymarket i centrala Stockholm:
– Jag tycker att det ska bli oerhört spännande och roligt att få ta mig an ett hotell som Haymarket. Det är ett speciellt hotell inom Scandicfamiljen och jag tror att vi kommer att passa varandra mycket bra, säger Jessica Norgren i ett pressmeddelande från Scandic.

Brinner för hållbarhet och integration
Jessica tyckte att det var dags att gå vidare efter sex år i Choicekoncernen samt att Scandic jobbar med många av de frågor som hon brinner för:
– Hållbarhet och integration är till exempel två områden som ligger mig extra varmt om hjärtat, och där har Scandic arbetat långsiktigt med att ta en position, säger Jessica Norgren.

Tar över i oktober
Joakim Elveroth, distriktsdirektör för Scandic Stockholm, säger i pressmeddelandet att man är glada över rekryteringen. Hon tillträder 1:a oktober:
– on har förutom sin långa erfarenhet ett starkt driv och ledarskap som kan ta Haymarket till nästa nivå. Vi är övertygade om att hon genom sin handlingskraft kommer att vidareutveckla och stärka hotellets position och erbjudande, kommenterar Elveroth.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.