Caroline FarbergerFoto: Privat/Twitter

Sigtunabo nominerad till QX Gaygala

Sigtunabon Caroline Farberger har nominerats till Årets HomoBiTransQueer på QX Gaygala.

Sigtunabon Caroline Farberger har uppmärksammats i riksmedier under 2017-2018 för att ha korrigerat kön, Caroline Farberger var tidigare känd som Carl Farberger och VD för Ica Försäkring. Han gick ut officiellt med sin berättelse i Dagens Industri. Carl blev sedan Caroline, en identitet som innehas sedan i höstas. Berättelsen är unik i hela affärsvärlden, ingen annan toppchef har tidigare gått ut och berättat om sin resa från man till kvinna.

Nu har Caroline Farberger nominerats till Årets HomoBiTransQueer på QX Gaygala. Hon ses som en transförebild inom näringslivet som tar plats och raserar murar i en ”extremt konservativ och mansdominerad värld”, enligt motiveringen.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.