Sigtunabo döms till fängelse för grov kvinnofridskränkning
En man från Sigtuna döms till nio månaders fängelse och 39 000 kronor i skadestånd för grov kvinnofridskränkning.
Mannen misshandlade kvinnan och slog sönder saker till henne flera gånger under det vintern och våren i år. Bland annat en mobiltelefon och kvinnans fönsterruta till bilen. Efter upprepad misshandel polisanmälde hon mannen i maj. De båda var ett par i flera år men mannen ska ha varit mycket svartsjuk enligt uppgifter från tingsrätten. Rätten anser att kvinnans berättelse är utförlig och trovärdig, det fanns också vittnen som såg skadorna på både fordon, telefon och på kvinnan i samband med att mannen varit på henne.
I samband med utredning från frivården ska mannen ha uppgett saker som ursäktar partnervåld. Han förekommer sedan tidigare även i belastningsregistret för två fall av försök till stöld. Skadeståndet på totalt 37 800 kronor ska täcka både sveda och värk samt de materiella saker han haft sönder. Fängelsestraffet för grov kvinnofridskränkning är minst nio månader men kan även ersättas av skyddstillsyn, dock anses brottsligheten vara så allvarlig att den inte kan ersättas med annat än fängelse eller förenas med samhällstjänst.
Nyheter Arbetet med att rusta upp Stora gatan i Sigtuna stad fortsätter den 16 mars. Den nya etappen med stensättning beräknas pågå fram till sommarsemestrarna.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i delar av östra Svealand under torsdagen. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun enligt uppgifter från SMHI.
Nyheter Landshövdingen Cecilia Skingsley besökte förra veckan Sigtuna kommun där hon träffade kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) och kommundirektör Daniel Lindqvist.
Nyheter Valsta sim- och sporthall ska rivas efter att Sigtuna kommun tecknat ett rivningsavtal med entreprenadföretaget LBF Bygg AB. Rivningsarbetet planeras att starta under våren 2026.
Nyheter Fem personer har åtalats vid Jönköpings tingsrätt för smuggling av 32,8 kilo cannabis från USA, där försändelsen passerade Arlanda. Cannabis doldes i två träbord som skickats till ett småländskt byggföretag.
Nyheter På fredag den 13 mars startar totalförsvarsövningen Birger Jarl 26 i Stockholms län. Övningen pågår till den 19 mars och kommer delvis att genomföras i Sigtuna kommun.
Notiser Svea hovrätt skärper straffet för en man från Märsta som tidigare dömts för grov misshandel efter en våldsattack mot sin flickvän. Hovrätten ändrar rubriceringen till försök till mord och dömer mannen till drygt åtta års fängelse.
Blåljus Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.