Sigtunabo döms för sexköp i omfattande kopplerihärva
En man från Sigtuna döms till dagsböter efter köp av sexuell tjänst. Den aktuella 18-åriga flickan var en del i ett traffickingfall där tre personer dömdes och utvisades ur riket.
En 38-årig man från Sigtuna döms för att ha köpt sexuell tjänst av en flicka i mars. Mannen erkände brottet och döms till 50 dagsböter á 270 kronor. Ett flertal köpare döms för brotet och åklagare tror att det finns ännu fler än de som dömts. Tre personer dömdes även för grovt koppleri till fängelse i som mest tre år dör huvudmannen.
De tre personerna som är folkbokförda i Rumänien hade tvingat unga flickor att ta kontakt med sexköpare via bland annat WhatsApp och diverse sajter på nätet. I det aktuella fallet med sigtunabon har flickan transporterats till hemadressen i Sigtuna. I domen som meddelades 11:e november framgår att verksamheten varit omfattande och pågått i ca 10 månader. Flickorna har även misshandlats av sina ”hallickar”, totalt rör det sig om sex flickor, samtliga från Rumänien. Vid tillslag lyckades polisen hitta 286 000 kronor i kontanter som knutits till sexköp.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.