Sigtunabo döms för sexköp i omfattande kopplerihärva
En man från Sigtuna döms till dagsböter efter köp av sexuell tjänst. Den aktuella 18-åriga flickan var en del i ett traffickingfall där tre personer dömdes och utvisades ur riket.
En 38-årig man från Sigtuna döms för att ha köpt sexuell tjänst av en flicka i mars. Mannen erkände brottet och döms till 50 dagsböter á 270 kronor. Ett flertal köpare döms för brotet och åklagare tror att det finns ännu fler än de som dömts. Tre personer dömdes även för grovt koppleri till fängelse i som mest tre år dör huvudmannen.
De tre personerna som är folkbokförda i Rumänien hade tvingat unga flickor att ta kontakt med sexköpare via bland annat WhatsApp och diverse sajter på nätet. I det aktuella fallet med sigtunabon har flickan transporterats till hemadressen i Sigtuna. I domen som meddelades 11:e november framgår att verksamheten varit omfattande och pågått i ca 10 månader. Flickorna har även misshandlats av sina ”hallickar”, totalt rör det sig om sex flickor, samtliga från Rumänien. Vid tillslag lyckades polisen hitta 286 000 kronor i kontanter som knutits till sexköp.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.