Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Sigtunabo döms för misshandel

En man från Sigtuna döms för att ha misshandlat en kvinna från Märsta i juni.

Mannen som är i 40-årsåldern ska enligt domen ha slagit kvinnan vid två tillfällen kring midsommar i år. Första gången träffade han henne med ett slag på armen och vid andra tillfället slog han henne i ansiktet och på vänster sida av överkroppen. Kvinnan ådrog sig blodvite, smärta, blåmärke och ömhet. Mannen döms till skyddstillsyn och får även betala skadestånd på ca 25000 kronor.

Mannen nekar till att ha slagit kvinnan och uppgav att han viftade bort en insekt i samband med att han träffade henne i ansiktet. Rätten anser dock att kvinnans version är mer trovärdig i kombination med de vittnen som hörts kring händelsen.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.