Kalle JangbrattFoto: Pressbild

Sigtunabo blir VD på Melanders

Sigtunabon Kalle Jangbratt blir ny VD för Melanders Group: - Det är väldigt kända och starka varumärken som jag kommer att jobba med, säger Kalle till besoksliv.se

Melanders Group med restaurangerna Melanders, Melanders Brasserie, Tysta Mari och Rotisserie by Melanders får en sigtunabo som VD. Kalle Jangbratt har rekryterats för att få ihop den nya koncernen av Melanders och Stockholms Restauranger & Wärdshus. Till tidningen besoksliv.se säger han att det känns jättebra.
-Det är väldigt kända och starka varumärken som jag kommer att jobba med. Det känns kul att jobba med Erik och Nils Molinder, det känns som de verkligen vet vad de har rekryterat. Ägarna hade en kravprofil som stämde bra överens med mig.

Lämnade Vapiano
Han började första augusti och han har ett intensivt arbete framför sig med att besöka alla ställen och träffa alla personer samt att bygga en organisation. Närmast kommer han från uppdraget som CFO på Vapiano sedan 1,5 år tillbaka, innan dess jobbade han på Scandic och Rica Hotels. Han ser likheter med att gå över från Vapiano till Melanders Group:
– Likheterna är till viss del att jobba med koncept. Nu ska vi få ihop två stora koncerner och mycket som ska hänga ihop. Min uppgift blir ju att dra nytta av storkoncernens fördelar samtidigt som starka individuella varumärken får leva sitt liv, uppger han för besoksliv.se

Började som vaktmästare
Kalle Jangbratt är 39 år gammal, han jobbade sig upp från vaktmästare på Scandic Park Karlavägen för en massa år sedan till chefsposter på en rad bolag och nu alltså VD på Melanders Group. Anledningen till att han bytte från hotell till restaurang är för att han gillar mat och dryck, utmaningar och tydliga mål.

Tre män för varje kvinnlig vd i Sigtuna

Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.

Arlanda ökade med sju procent i februari

Näringsliv Resandet via Arlanda fortsatte att öka i februari. Totalt reste drygt 1,6 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en uppgång med sju procent jämfört med samma månad i fjol. Det framgår av ett pressmeddelande från Swedavia.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.

Att orka med skiftjobbet på Arlanda

Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.

Vilken certifiering krävs för att bli personlig tränare i Sverige?

Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.