NoceanFoto: Pressbild/Nocean

Sigtunabandet går på turné

Sigtunabandet Nocean går på turné med sin musikalisk föreställning: - Innan Covid-19 ens fanns så började vi fundera på hur vi kunde tänka utanför boxen med vilka scener vi skulle spela på. Samt vilken riktning vi ville åt - så då landade vi i att vi ville göra filmisk metal med livekonserter på teaterscener, berättar sångerskan Hanna Olsson.

Nocean har flera bandmedlemmar från Sigtuna, bland annat sångerskan Hanna Olsson som bor på Wenngarn. Bandets tredje album är ett ”konceptalbum i gotisk stil och med en fiktiv berättelse om sorg. Musiken är modern metal med filmiska/symfoniska och progressiva inslag. Animerad film integreras med musiken i liveshowen som är bokad på svenska teaterscener i höst och vinter”, uppger bandet i ett mail till märsta.nu

Man ha bokat in sig på spelningar i Stockholm, Hudiksvall, Sundsvall och Nyköping.
– Metal brukar inte spelas för sittande publik, men vi vill göra så. Biljetterna säljer jättebra redan vilket känns sjukt kul. Häftigast blir kanske Sundsvalls stora teater i februari, säger Hanna Olsson.

Bandets internationella följare kommer att kunna se en digital konsert i 360 grader, meddelar Nocean.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.

EPA/Motorskoj samlar traktorer och publik i Odensala på lördag

Nöjesnyheter Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Tjejer Oxå skapar trygghet och gemenskap bland unga i Märsta

Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening