Det blev förlust även mot Södra Trögd för Sigtuna IF som därmed ramlar ur femman efter en säsong. Det står även klart att Märsta IK blir sexa i trean.
I vinna eller försvinna matchen för Sigtuna var det Södra Trögd som vann efter en ledning med 4-1 i mitten av andra. Sigtuna kom ikapp till 4-3 och hade även 4-4 inne i mål men det dömdes bort för offside. Sigtuna fick även en utvisning innan dess. Fem minuter lade domaren till på Prästängarna men Sigtuna som behövde vända på steken lyckades inte. Johan Arneng kvitterade till 1-1 på frispark i första men varken han eller ex-allsvenska Daniel Arnefjord kunde rädda laget kvar i serien. Det blev bara två segrar på 20 matcher men en tredje hade alltså räckt till nytt kontrakt. Nu förlorade Sigtuna båda sina måstematcher mot Knivsta förra veckan och Södra Trögd på lördagen.
Rosersbergs IK slutar åtta i serien men var klara sedan tidigare för spel i femman. Jonny Lyngbrant gjorde 1-2 direkt efter paus men Unik vann med 3-1.
Division 3 Herr Märsta IK spelade 0-0 mot IFK Stockholm på Vårbergs IP. MIK missade straff i slutet men det var av akademisk betydelse då det inte betydde något för varken MIK eller motståndaren IFK Stockholm som fick respass ur serien. Mak slutar därmed sexa i serien på 30 poäng, fyra poäng ner till kvalplatsen och hela 14 upp till tvåan Enköping som får kvala upp till tvåan. Noterbart var att Prince Ekong visades ut med en halvtimme kvar att spela.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.