Sigtuna undantas inte från ny bosättningslag för asylsökande
Sigtuna kommer inte att vara en av kommunerna som undantas från den nya EBO-lagen trots att kommunen har näst högst andel nyanlända i eget boende rapporterar Hem & Hyra.
Hem & Hyra rapporterar att 32 kommuner kommer undantas från den nya EBO-lagen, alltså bosättningslagen för nyanlända. Om nyanlända asylsökande väljer att bosätta sig i någon av de 32 kommunerna så får de inte inte rätt till dagersättning och särskilt bidrag.
Sigtuna kommun har näst högst andel asylsökande i eget boende per 10 000 invånare med 70 stycken, bara Botkyrka har mer med 130. Trots det är Sigtuna inte en av de 32 kommunerna som kommer att undantas. Bara 10 av 30 kommuner av de som tar emot högst andel per 10 000 invånare undantas. – Frågan har inte dykt upp på min radar än. Det hanteras på tjänstemannanivå och har nog hamnat mellan stolarna, säger Olov Holst (M), kommunstyrelseordförande i Sigtuna, till Hem & Hyra.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.
Blåljus En polisjakt mellan under tisdagskvällen avslutades på en åker i Odensala. Händelsen började i samband med en trafikkontroll, då en bilförare vägrade stanna.
Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.
Blåljus En man i 60-årsåldern greps på måndagen på Arlanda flygplats misstänkt för att ha försökt föra sin minderåriga dotter utomlands för att hon skulle giftas bort.