Sigtuna kommun är en av de kommunerna ai landet med flest anmälda ungdomsrån.
UNT.se rapporterar under fredagen om ungdomsrån i Sverige. Enligt tidningen är Sigtuna kommun en av de mest anmälningsbenägna med 24 av 50 med 39 ungdomsrån under fyraårsperioden 2015-2019. Det är 347 rån/100 000 invånare mellan 0-17 skriver UNT. Listan över ungdomsrån kommer från Brottsförebyggande rådet, BRÅ. Totalt i landet har 6520 ungdomsrån anmälts under fyraårsperioden. Uppsala är på plats 35 och även Håbo finns med. Solna är mest utsatt med 102 rån.
Nyheter SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Nyheter Arlanda blir först ut när forskare ska kartlägga dagvattenföroreningar vid landets tio statliga flygplatser. Bakom satsningen står Swedavia och Luleå tekniska universitet i ett femårigt forskningssamarbete som syftar till att minska spridningen av skadliga ämnen till omgivande vattendrag.
Nyheter SMHI har utfärdat en varning för stor till mycket stor risk för skogsbrand i delar av östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller till och med klockan 20.00 på onsdagskvällen.
Nyheter Jämställdheten bland vårdnadshavare i kommunen är på fortsatt låg nivå i relation till majoriteten av länets kommuner visar en undersökning från TCO.
Nyheter På söndag är det stor till mycket stor risk för gräs- och skogsbränder i Sigtuna kommun, enligt en varning från SMHI. Det gäller hela området – från Märsta och Rosersberg till landsbygden däromkring.