Foto: Sigtuna kommun

Sigtuna på plats 98 i klimatranking – under rikssnittet

Sigtuna kommun placerar sig på plats 98 av 193 i en nationell kartläggning över klimatanpassningsarbete, genomförd av IVL Svenska Miljöinstitutet och Svensk Försäkring. Kommunen får 16 av 33 möjliga poäng – vilket är lägre än rikssnittet på 17,7.

Kartläggningen bygger på en enkät där kommunerna har bedömts utifrån sitt arbete med riskanalys, planering och uppföljning av klimatanpassningsinsatser. Resultatet visar att utvecklingen i landet går framåt, men att tempot inte är tillräckligt högt.

Enligt Svensk Försäkring krävs ett tydligare politiskt fokus och mer resurser för att kommuner som Sigtuna ska kunna möta framtidens extremväder. Allra bäst i landet placerar sig Norrköping, medan Nordmaling ligger sist. Många mindre kommuner bedöms ha svårare att arbeta systematiskt med klimatanpassning på grund av begränsade resurser.

upphandlingen av bolt

Taxiföretagens styrelseordförande försvarar Bolt

Näringsliv Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.

Var fjärde 15-åring konfirmerar sig i Sigtuna

Nyheter Efter flera decennier av nedgång syns nu en förändring i konfirmandstatistiken. För andra året i rad ökar andelen 15-åringar som konfirmerar sig i Sverige. Men i Sigtuna kommun är det fortfarande färre än genomsnittet som väljer att gå vidare med kyrkans undervisning.

Hög risk för gräsbrand under söndagen

Notiser Under söndagen den 22 juni råder stor eller mycket stor risk för brand i skog och mark i Sigtuna kommun, enligt en varning från SMHI. I östra Svealand, där kommunen ingår, kan risken lokalt vara extremt stor.

mord i växjö

Rättegången avslutad mot 16-åring från Märsta

Nyheter Rättegången mot en 16-årig pojke från Märsta, som åtalats för mord i Växjö, är nu avslutad. Målet gäller en dödsskjutning den 16 december 2024 i stadsdelen Teleborg, Växjö. Även en 16-årig flicka från Jönköping står åtalad i samma mål.

Sigtunaliberalerna positiva till ny partiledare

Politik Simona Mohamsson föreslås som ny partiledare för Liberalerna efter Johan Pehrsson. Ett besked som Liberalerna i Sigtuna kommun ser positivt på: - Simona står för en tydlig liberal riktning och har modet att ta de viktiga debatterna, uppger gruppledare Pernilla Bergqvist.

midsommar

Så blir midsommarvädret

Notiser Midsommarafton ser ut att bjuda på ett väder som passar utmärkt för traditionellt firande i Sigtuna kommun.

Stor risk för gräsbrand i kommunen

Notiser Under torsdagen den 19 juni är risken för gräs- och skogsbrand stor i Sigtuna kommun, enligt en varning från SMHI. I delar av Stockholms län bedöms risken lokalt som mycket stor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening