Forsmark i ÖsthammarFoto: Vattenfall

Sigtuna omfattas av planeringszon för kärnkraftsolycka

Sigtuna kommun ingår sedan 1 juli i en planeringszon för att förbereda sig inför en eventuell olycka på Forsmark.

Skyddsåtgärderna kring kärnkraftverket Forsmark i Östhammar utökas så att skyddszonen även omfattar Sigtuna kommun rapporterar SVT Stockholm. Sigtuna måste därför ha ett beredskapslager om det skulle ske något utsläpp eller en olycka. Bakgrunden är att det 2011 inträffade en allvarlig olycka på Fukushima, Japan, i samband med en jordbävning. Radioaktiva ämnen spreds då till omgivningen.

Det är erfarenheterna efter den olyckan som lett till följdverkningar i norra delarna av Stockholm om att säkra lager och evakueringsmöjligheter för människor som bor närmare Forsmark.

Klicka här för att se video från Sigtunas lager

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening