Foto: Vasaloppet/Nisse Schmidt

Sigtuna OK har flest anmälda deltagare till Vasaloppet

Sigtuna OK har anmält åtta skidåkare till start i det kommande Vasaloppet på söndag, vilket gör dem till den klubb från Sigtuna med flest deltagare.

Det är en imponerande representation och klubben siktar på att överträffa sina historiska resultat. Enligt sammanställda data från Newsworthy, som har spårat Vasaloppsresultat sedan 1991, har Sigtunaklubbarna genom åren visat en stabil närvaro och framgång i loppet.

Årets deltagande från Sigtuna OK är en ökning jämfört med tidigare år. Förra året hade klubben fem deltagare anmälda till loppet, varav fyra lyckades ta sig i mål. Det är en positiv trend för klubben som fortsätter att locka fler åkare till Vasaloppet varje år.

Enligt Newsworthys sammanställning är det två klubbar från Sigtuna kommun som kommer att stå för den största representationen på startlinjen, där Sigtuna OK leder med åtta deltagare, följt av Arlanda-Märsta SK med sju. Denna konkurrens mellan lokalaklubbarna kan inspirera till ökad deltagarantal och uppmuntra skidåkare att delta i det prestigefyllda loppet.

Historiskt sett har Sigtuna OK haft framgångar i Vasaloppet. Det mest framgångsrika året för klubben var 2013, då hela tolv löpare tog sig i mål i det klassiska loppet. Detta visar på klubbens styrka och långvariga närvaro inom svensk längdskidåkning.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.