Stormens framfart i kommunen

Liverapport kring stormens framfart i kommunen: Här följer du olika händelser kopplade till stormen.

06.30: Märsta och Sigtuna är påverkade av ett strömavbrott. det är okänt hur många kunder men det ska i Sigtuna röra sig om områden i Til, Pilsobo och Sjudargården. I Märsta är det Brista och Krogstaområdet som är påverkat. Inkoppling kommer ske under dagen till klockan 18.00. Avbrottet inträffade klockan 6.

8:00: Ett träd föll ner över en väg i Odensala. Det har dock röjts upp där. Just nu verkar samtliga kommunens vägar vara framkomliga, dock är det väldigt isigt.

9.50: Det råder förseningar på Arlanda och man uppmanas följa sin avgång via Swedavias hemsida. Vissa turer har även ställts in.

13.00: Vid 12-tiden inträffade en trafikolycka på E4:an vid Eurostop. Oklart skadeläge men vid 13.10 är framkomligheten återigen normal på vägarna i kommunen. Dock är det stor risk för halka

13.30: Ingen har längre strömavbrott i kommunen enligt Vattenfall.

13.30: SMHI har tagit bort Gul varning för Stockholms län. Det blåser dock fortafarande friskt i kommunen i kombination med snöfall. Byvinden är kring 17-18 m/s, först framåt kvällen avtar den.

17.20: Stormen börjar nu klinga av och eftermiddagen har varit relativt lugn. Största störningen i kommunen på grund av stormen var strömavbrottet och nedfallna träd lite här och var över några gångvägar och vägar.

Vill du dela med dig av stormen? Maila in dina bilder

Artikeln uppdateras….

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening