Sigtuna LitteraturfestivalFoto: Pressbild/Destination Sigtuna

Sigtuna litteraturfestival skjuts upp till 2022

Sigtuna Litteraturfestival skjuts upp igen och arrangeras i maj nästa år.

Först sköts Sigtuna Litteraturfestival upp från 2020 till 2021, nu står det klart att man genomför evenemanget 2022, närmaste bestämt 7:e maj.
– Sigtuna Litteraturfestival är och har sedan starten 2011, varit otroligt uppskattat för den unika, filterfria och intima stämningen som uppstår mellan publiken och författarna. Och efter många diskussioner och försök att hitta alternativa digitala lösningar, landade vi i att helt enkelt vänta ytterligare ett år med att genomföra festivalen. Inget går upp mot att träffas på riktigt. Vi får längta efter att ses ett tag till men nu har vi något konkret att se fram emot, säger projektledaren Maria Martin från Destination Sigtuna.

Fokus under festivalen kommer vara en tillgänglig festival med låga trösklar och möten mellan författare och besökare. Festivalen har uppmärksammats för att ha lyft viktiga frågor. Nästa år blir åttonde upplagan av festivalen.
– Vi har mycket spännande på gång och Sigtuna är den perfekta platsen för en litteraturfestival. Den historiska och pittoreska staden utgör vår scen och vi vill fylla den med liv, lust och engagerade människor, uppger Maria Martin.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening