Sigtuna kommun ligger efter med utbyggnaden av bredband enligt Länsstyrelsen i Stockholm, rapporterar P4 Uppland.
märsta.nu kunde i våras rapportera om att de flesta i kommunen har tillgång till snabbt bredband. Men i Länsstyrelsen i Stockholms kartläggning är tillgången inte lika bra på landsbygden i just Sigtuna och Norrtälje kommuner, skriver P4 Uppland. Målet om fiberuppkoppling till alla hushåll och företag till 2020 ser inte ut att vara inom räckhåll: – Det kommer att bli svårt att uppnå. Det krävs att kommuner och de kommersiella aktörerna gör ett mycket stort jobb för att vi ska klara det här – men när utbyggnaden är klar är omöjligt att svara på, uppger Viveca Appelloft på Länsstyrelsens lantbruksenhet till P4 Uppland.
Problematiskt för företag Kustnära området och skärgård har framförallt brist på fiber. Något som kan bli ett problem för företagare: – Företagarna på landsbygden är ju beroende av att vi har den här infrastrukturen med snabb uppkoppling så att Stockholms län ska kunna ha en levande landsbygd, säger Viveca Appeltoft enligt P4 Uppland.
Nyheter En tonårspojke körde utan körkort, misshandlade en anhörig och försökte fly från polis i hög fart genom Märsta och Rosersberg. Nu döms han till skyddstillsyn.
Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.
Notiser Det råder förhöjd risk för bränder i skog och mark under Valborg i Sigtuna kommun. Enligt SMHI gäller varningen under torsdagen, från morgon till sen kväll.
Notiser Läget i Mellanöstern kan få följder för trafiken vid Arlanda flygplats. Enligt uppgifter som TV4 rapporterar varnar Swedavia för att konflikten påverkar flyget.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.