Sigtuna kommun ligger efter med utbyggnaden av bredband enligt Länsstyrelsen i Stockholm, rapporterar P4 Uppland.
märsta.nu kunde i våras rapportera om att de flesta i kommunen har tillgång till snabbt bredband. Men i Länsstyrelsen i Stockholms kartläggning är tillgången inte lika bra på landsbygden i just Sigtuna och Norrtälje kommuner, skriver P4 Uppland. Målet om fiberuppkoppling till alla hushåll och företag till 2020 ser inte ut att vara inom räckhåll: – Det kommer att bli svårt att uppnå. Det krävs att kommuner och de kommersiella aktörerna gör ett mycket stort jobb för att vi ska klara det här – men när utbyggnaden är klar är omöjligt att svara på, uppger Viveca Appelloft på Länsstyrelsens lantbruksenhet till P4 Uppland.
Problematiskt för företag Kustnära området och skärgård har framförallt brist på fiber. Något som kan bli ett problem för företagare: – Företagarna på landsbygden är ju beroende av att vi har den här infrastrukturen med snabb uppkoppling så att Stockholms län ska kunna ha en levande landsbygd, säger Viveca Appeltoft enligt P4 Uppland.
Nyheter Antalet registrerade hundar i Sigtuna kommun minskade under 2024. Vid årsskiftet fanns 4 718 hundar registrerade i kommunen, vilket är 119 färre än året innan. Det motsvarar 89 hundar per 1 000 invånare – en lägre andel än riksgenomsnittet.
Blåljus Polisen har registrerat totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 33. Av dessa gäller 84 händelser som ska ha inträffat under just den veckan, medan övriga avser tidigare tidpunkter.
Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.
Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.
Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.
Nyheter Mellan den 18 och 24 augusti genomför polisen en nationell insatsvecka med fokus på hastighetskontroller i tätbebyggda områden. Anledningen är att många barn nu återvänder till skolan efter sommarlovet.
Blåljus Två motorcyklar kolliderade på Almungevägen öster om Märsta vid lunchtid på söndagen. Olyckan inträffade på väg 858 i höjd med Skånela, och larmet inkom strax efter halv tolv.
Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.
Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.