Annika Bröms med Mattias Lindqvist, VD på Rosenqvist Fastigheter.Foto: Sigtuna kommun

Sigtuna kommuns företagsklimat fortsätter neråt

Svenskt Näringsliv rankar Sigtunas företagsklimat på plast 81 i landet av 290 kommuner: - Förändringarna sedan förra året är överlag små i Sigtuna. De tydligaste förbättringarna kan vi se i kommunens upphandling och i konkurrens från kommunens verksamheter, säger Olle Karstorp, regionchef Svenskt Näringsliv Stockholm.

Solna kommun har länets bästa företagsklimat och Sigtuna är på plats 81 i riket, en försämring med sex platser.
– Förändringarna sedan förra året är överlag små i Sigtuna. De tydligaste förbättringarna kan vi se i kommunens upphandling och i konkurrens från kommunens verksamheter. Rankingen visar också tydligt att företagen önskar bättre information samt att påverkan av brottslighet och otrygghet försämrar möjligheterna att driva företag, säger Olle Karstorp, regionchef Svenskt Näringsliv Stockholm.

Enligt Svenskt Näringsliv är det tolv kommuner i länet som går fram. Två faktorer för att klättra i rankingen är att företagen upplever förbättringar i politiker och tjänstemäns attityder samt att de upplever bättre service.

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) är inte nöjd med rankingen. När den nuvarande kommunledningen tog över 2017 var kommunen på plats 51 och man klättrade till 47 inom två år. Men nu har man tappat tre år i följd ner till 81.
– Vi är inte nöjda förrän våra företagare är nöjda. Vårt mål är att Sigtuna kommun ska ligga topp 10 – och det är en rimlig målsättning.

Nytillträdde näringslivschefen Annika Bröms anser att det är ett rimligt mål.
– Enligt de enkätsvar som Svenskt Näringsliv fått in från våra lokala företag behöver vi bli bättre på information till företagen, kompetensförsörjning och upphandling samt att relationen mellan skola och näringsliv behöver stärkas. Det är till stor del detta som jag kommer att utgå ifrån i mitt arbete, att jobba med de här frågorna.

Åtgärder för bättrat klimat är att man har dialogmöte med företag och aktörer för att hitta lösningar till kompetensbrist inom hotellnäringen.

upphandlingen av bolt

Taxiföretagens styrelseordförande försvarar Bolt

Näringsliv Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.

Hela Marknadsplatsen på Arlanda är nu invigd

Näringsliv Stockholm Arlanda Airport har avslutat sin största kommersiella satsning någonsin. Drygt fem år efter byggstarten är nu hela Marknadsplatsen i Terminal 5 färdigställd och samtliga butiker och restauranger har öppnat.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening