Stockholm och Uppsala är hårt drabbat av en pågående våldsdåd 2023, men Sigtuna kommun har varit skonat från skottlossningar och sprängdåd i år.
Statistik från polisen som Sveriges Radio tagit del av visar att det i år skett 45 sprängdåd och 92 skjutningar fram till den andra oktober i år i länet. 21 personer har dödats i våldsvågen som svept över länet. Sigtuna kommun har dock varit skonat från flertalet incidenter. Den enda incidenten som rapporterats i kommunen är från januari i år när en lägenhet besköts. Jämfört med grannkommunen Väsby har det skett tre skottlossningar och en sprängning. Vallentuna är också relativt skonat med en skottlossning. I Norrtälje har inga händelser relaterat till våldsvågen inträffat.
Notiser Under vintern har 62 viltolyckor rapporterats i Sigtuna kommun, vilket ligger nära genomsnittet för de senaste tio åren som är 60 olyckor för samma period.
Blåljus En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.
Nyheter Ett signalfel mellan Ulriksdal och Helenelund påverkar pendeltågstrafiken på linje 40 mot Uppsala C och linje 41 mot Märsta. Sedan klockan 09.00 stannar tågen inte vid Helenelund.
Blåljus Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.