Sigtuna kommun säger nej till förlikning med städbolag
Sigtuna kommun kommer inte att förlikas med städbolaget Effekt Svenska AB utan väntas ta ärendet till domstol.
Effekt Svenska AB stämde kommunen för att ha kringgått LOU, Lagen om offentlig Upphandling, när man tilldelade uppdraget till annan aktör. Ärendet väntas gå in i Tingsrätten på tisdag och onsdag. Inför förhandlingen har Kommunstyrelsen att ta ställning till en förlikning på 6,5 miljoner kronor. Den förlikningen har kommunen tackat nej till och man kommer att inleda förhandlingar. Enligt ärendet i Kommunstyrelsen tror man sig ha goda chanser att vinna målet. Effekt Svenska AB fick nyligen ett uppdrag i Huddinge kommun.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.